Spoločnosť infiniDome prichádza s navigačným systémom prispôsobeným pre drony

Spoločnosť infiniDome prichádza s navigačným systémom prispôsobeným pre drony

Spoločnosť infiniDome v spojení so spoločnosťami Honeywell Aerospace a Easy Aerial predstavili prvý navigačný systému šitý na mieru pre bezpilotné lietadlá. Vďaka integrácii technológie proti rušeniu GPS, systému radarovej rýchlosti a inerciálneho navigačného systému tento navigačný systém umožňuje bezpilotným lietadlám fungovať bezpečne a efektívne, a to dokonca aj v prostrediach s obmedzeným alebo úplne zakázaným systémom GPS.

spoločnosť infinidome

Bezpilotné lietadlá sa stávajú čoraz populárnejšie a častokrát nahrádzajú tradičné metódy používané s pilotovanými lietadlami. Základným pilierom navigácie bezpilotných prostriedkov je systém GNSS (globálny navigačný satelitný systém), pričom pre BVLOS (Beyond Visual Line Of Sight) a autonómne operácie je tento systém nevyhnutný. Ako je už známe, povaha signálu GNSS je slabá a zraniteľná, čo tento systém robí veľmi zraniteľným voči rušeniu, ktoré je možné vykonať z veľkej vzdialenosti pomocou jednoduchej rušičky signálu.

Vývojári sa v súčasnosti pokúšajú vyriešiť tento problém buď vytvorením „protokolov bezpečného pristátia“ v lokalitách s rušením GNSS alebo inštaláciou rôznych typov senzorov do riadiacich jednotiek dronu, ktoré prípadne môžu poskytnúť primeraný zdroj údajov o polohe bezpilotného lietadla. Senzory však nie sú efektívne pri lietaní v určitých nadmorských výškach alebo vysokých rýchlostiach, v hmle alebo tme, nad morom a iných podobných scenároch. Nový navigačný systém Robust Navigation System, vyvinutý spoločnosťami Honeywell, Easy Aerial a infiniDome, má za cieľ vyriešiť tento problém

Spárovaním kompaktného inerciálneho navigačného systému Honeywell (HCINS) na báze GNSS prispôsobeného na účely letu bezpilotným prostriedkom s technológiou proti rušeniu GNSS (GPSdome) od spoločnosti infiniDome, integrovaným s radarovým systémom Velocity System (HRVS) spoločnosti Honeywell, predstavuje nový navigačný systém komplexné riešenie, ktoré je schopné inštalácie na takmer akýkoľvek bezpilotný prostriedok, čo mu poskytuje nepretržité a presné navigačné údaje v prostrediach s rušením GNSS.

Robust Navigation System bol nainštalovaný na prispôsobenej verzii Hexakoptéry Osprey a následne v Izraeli prešiel testom proti dvom smerovým rušičom vojenskej kvality, pre potreby preukázania schopností systému udržiavať autonómnu navigačnú prevádzku pre bezpilotné prostriedky aj v prípade rušenia signálu. Názornej ukážky sa zúčastnili izraelský minister obrany, rôzne spoločnosti zaoberajúce sa bezpilotnými prostriedkami, ale aj a koncoví spotrebitelia.

So systémom Robust Navigation System dron dokončil všetky plánované testy a preukázalo sa, že v prostrediach náročných na GNSS signál, ale aj pri úplnom rušení GNSS je dron nielen schopný bezpečne pristáť alebo sa vrátiť domov, ale aj vykonať svoj BVLOS, prípadne autonómna misiu.